Jeśli nasze mięśnie sygnalizują ból nawet przy codziennych czynnościach, powodem może nie być przemęczenie czy brak snu – ale niedobory magnezu. Pierwiastek ten wspiera nasz układ nerwowy, pomaga walczyć z bólem mięśni i utrzymuje energię komórkową na wysokim poziomie. Co ciekawe, osoby narażone na sytuacje stresowe, potrzebują magnezu znacznie więcej. Okazuje się, że niedobory magnezu są powszechne. Boleśnie przekonują się o tym nie tylko sportowcy czy kobiety w ciąży, uskarżające się na noce skurcze nóg. Czy wiesz, jakie objawy mogą świadczyć o jego braku, a kiedy stosowanie magnezu jest niewskazane?
Jest mnóstwo produktów, które zaburzają wchłanianie magnezu, ale są też takie, które pomagają go przyswajać. W szczególności chodzi o jedną z witamin. To z nią najlepiej łączyć magnez. W jakich produktach możemy ją znaleźć?
Jest jednym ze składników mineralnych, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Nadmiar czy też niedobór magnezu może wiązać się z licznymi problemami zdrowotnymi. Suplementacja magnezu powinna odbywać się wtedy, gdy dochodzi w organizmie człowieka do niedoboru tego pierwiastka.Zaobserwowano, że niedobór magnezu pojawia się u osób z udarem mózgu, chorobą niedokrwienną serca oraz cukrzycą typu 2 czy u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jony magnezu biorą udział w syntezie oraz wydzielaniu neuroprzekaźników. Pośredniczą więc w odpowiedzi organizmu a stres. Kiedy najlepiej suplementować magnez? Rano, czy wieczorem?
Kto z nas nie widział reklamy, w której zdenerwowana pani łyka tabletkę z magnezem i świat nagle staje się piękny, a troski mijają? Niestety ten obraz jest mocno naciągany. Magnez jeszcze nie wyleczył nikogo z zaburzeń lękowych czy depresji, ale faktycznie są okoliczności, w których może pomóc.Niedobory magnezu mogą wiązać się z osłabieniem koncentracji i samopoczucia, a ich uzupełnienie, może poprawić nastrój i zmniejszyć poziom stresu. Nie oznacza to jednak, że spożywając magnez na potęgę, będziemy spokojni, racjonalni i szczęśliwi. Wręcz przeciwnie – jego nadmiar może zaszkodzić.
Nie da się całkowicie uciec od stresu, gdyż jest to nieodłączny element naszego życia. Problem pojawia się w momencie, kiedy jest on długotrwały i zaczyna znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Przewlekły stres prowadzi do większego zużycia ważnego makroelementu, co z kolei powoduje zmniejszenie odporności organizmu na stres – wpadamy więc w błędne koło. O jakim pierwiastku mowa?